China Supplier Capsule Pill Bottle - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-150A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | 10ml Perfume Bottle
Cerith Wyn Evans on winning the Hepworth Prize for Sculpture | 10ml Perfume Bottle
We always do the job to be a tangible group making sure that we can provide you with the top top quality as well as ideal value for China Supplier Capsule Pill Bottle - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Czech , Southampton , Swiss , Our market share of our products has greatly increased yearly. If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future. We are looking forward to your inquiry and order.
This supplier stick to the principle of "Quality first, Honesty as base", it is absolutely to be trust.
-
Best Price for Packaging Cosmetic Cream Jars - ...
-
OEM/ODM Supplier Small Empty Perfume Bottles - ...
-
Factory selling Empty Jars For Gel - 250ml alu...
-
OEM Customized Cologne Spray Bottle - 4 oz alu...
-
2017 China New Design Cosmetic Packaging Jar - ...
-
Best Price for 100ml Perfume Spray Bottles - 1...











