China OEM Fragrance Atomizer Packaging - 500ml customized color aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 500 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Lip Care Products Packaging Market Growth Analysis by Regions, Types and Applications to 2027 | 10ml Perfume Bottle
Eau de humanity: our guide to the best in Christmas perfume gift ideas | Fashion | 10ml Perfume Bottle
Our products are broadly identified and trustworthy by people and may meet continually modifying financial and social requires of China OEM Fragrance Atomizer Packaging - 500ml customized color aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Senegal , Russia , Iceland , Most problems between suppliers and clients are due to poor communication. Culturally, suppliers can be reluctant to question items they do not understand. We break down people barriers to ensure you get what you want to the level you expect, when you want it. Faster delivery time and the product you want is our Criterion .
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.
-
Trending Products 30ml Aluminum Bottles - 8ml ...
-
China Factory for 200ml Pp Plastic Cosmetic Cre...
-
Manufacturing Companies for Custom Perfume Bott...
-
OEM/ODM Manufacturer Clear Plastic Round Wide-m...
-
Hot sale Factory Cosmetic Jar 100ml - 800ml go...
-
Cheapest Price White Aluminum Bottle - 150ml 2...











