One of Hottest for Aluminium Essential Oil Bottles - 400ml aluminum carbonated drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
8 Layering Perfumes To Help You Create Your Unique, Signature Scent | Custom Perfume Bottles
Dynamic Recycling renovates Tennessee plant | 10ml Perfume Bottle
The corporate upholds the philosophy of "Be No.1 in excellent, be rooted on credit rating and trustworthiness for growth", will keep on to serve outdated and new clients from home and abroad whole-heatedly for One of Hottest for Aluminium Essential Oil Bottles - 400ml aluminum carbonated drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Zurich , Kenya , Bogota , The credibility is the priority, and the service is the vitality. We promise we have now the ability to offer excellent quality and reasonable price items for customers. With us, your safety is guaranteed.
The factory workers have a good team spirit, so we received high quality products fast, in addition, the price is also appropriate, this is a very good and reliable Chinese manufacturers.
-
China Supplier 30g White Cosmetic Jar Plastic -...
-
Big discounting Beauty Cream Jar - AJ-02 serie...
-
High definition Brand Cream Cosmetic Pp Jar 50m...
-
2017 Good Quality Roller Ball Perfume Bottle - ...
-
Best-Selling Custom Dropper Bottles - 650ml em...
-
professional factory for Empty Cream Cosmetic J...




