Factory Free sample Mini Perfume Bottles - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100B |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 79 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 105 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Glow by J Lo Changed the Celebrity Fragrance Market. It Also Had a Controversial Start | Custom Perfume Bottles
Natural fragrances take hold of the clean beauty industry | Aluminum Perfume Bottle
High quality Initial,and Buyer Supreme is our guideline to offer the ideal assistance to our shoppers.At present, we are striving our best to become amongst the ideal exporters inside our industry to satisfy shoppers more want for Factory Free sample Mini Perfume Bottles - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ghana , Brisbane , Burundi , Look forward to the future, we'll focus more on the brand building and promotion . And in the process of our brand global strategic layout we welcome more and more partners join us, work together with us based on mutual benefit. Let's develop market by fully utilizing our in depth advantages and strive for building.
Problems can be quickly and effectively resolved, it is worth to be trust and working together.
-
China New Product Jar Lids - 10ml / 12ml / 14 ...
-
Hot-selling 20g Customized Glass Face Cream Jar...
-
PriceList for Glass Perfume Bottle 50ml - 9 oz...
-
Trending Products Colorful Cream Jar - 50ml wh...
-
OEM/ODM Factory Glass Bottle Manufacture - 750...
-
OEM/ODM Supplier Small Empty Glass Bottle - Fa...

