Factory Cheap Hot Empty Cream Container - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Summer reissue: Meet the Ukrainian nuclear engineer making spirits in Puhoi | 10ml Perfume Bottle
Bengaluru NGO Turns Old Plastic Into Anti-Slippery & Recyclable Tiles You Can Walk On! | Aluminum Perfume Bottle
We've one of the most innovative manufacturing devices, experienced and qualified engineers and workers, recognized good quality handle systems and also a friendly experienced income team pre/after-sales support for Factory Cheap Hot Empty Cream Container - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Munich , Swansea , Georgia , We warmly welcome domestic and overseas customers to visit our company and have business talk. Our company always insists on the principle of "good quality, reasonable price, the first-class service". We have been willing to build long-term, friendly and mutually beneficial cooperation with you.
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!
-
Big Discount Cosmeti Cream Jar - 5 ml oxidated...
-
China OEM Cosmetics Liquid Bottling - 15ML 30M...
-
Original Factory Glass Perfume Bottle Importers...
-
High Quality 30ml Amber Wholesale Cosmetic Jars...
-
Good Wholesale Vendors Oem Refillable Perfume B...
-
Cheapest Price Empty Perfume Glass Bottle - 15...




