One of Hottest for 50ml Glass Spray Bottle - 100ml yellow plastic medicine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic medicine bottle |
| Item No. | J21 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 57 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Security Minister: Airport baggage checks not as good as they might be | Custom Perfume Bottles
Premium Beauty News | Custom Perfume Bottles
It can be our accountability to satisfy your preferences and competently provide you. Your satisfaction is our greatest reward. We are searching ahead towards your visit for joint growth for One of Hottest for 50ml Glass Spray Bottle - 100ml yellow plastic medicine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: South Korea , Pretoria , luzern , With a wide range, good quality, reasonable prices and stylish designs, our products are extensively used in this field and other industries. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and achieving mutual success! We welcome customers, business associations and friends from all parts of the world to contact us and seek cooperation for mutual benefits.
The company account manager has a wealth of industry knowledge and experience, he could provide appropriate program according our needs and speak English fluently.
-
Reliable Supplier 10g Cream Cosmetic Jar - 14 ...
-
Big Discount Cosmetic Jars And Bottles - 15 ml...
-
Factory wholesale Color Cosmetic Aluminum Jar -...
-
China Manufacturer for Best Selling In America ...
-
Competitive Price for Acrylic Jar 50ml - whole...
-
OEM Customized Cologne Spray Bottle - 4 oz alu...


