Factory For 50ml Acrylic Jar - 500ml aluminum apple juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Plastic Cosmetic Jar
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
Innovation, excellent and reliability are the core values of our company. These principles today much more than ever form the basis of our success as an internationally active mid-size business for Factory For 50ml Acrylic Jar - 500ml aluminum apple juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Thailand , Salt Lake City , Bangalore , We put the product quality and customer's benefits to the first place. Our experienced salesmen supply prompt and efficient service. Quality control group make sure the best quality. We believe quality comes from detail. If you have demand, allow us to work together to get success.
Company director has very rich management experience and strict attitude, sales staff are warm and cheerful, technical staff are professional and responsible,so we have no worry about product,a nice manufacturer.
-
factory low price Cosmetic Jar Plastic - 120ml...
-
One of Hottest for Empty 4 Oz Skincare Jar With...
-
Best Price for 50g Round Cream Jar - 330ml cro...
-
New Delivery for Hair Salon Aluminum Spray Bott...
-
Factory For Body Lotion Bottle - Small pill bo...
-
Big discounting Glass Cream Jar - 8ml / 10ml /...




