OEM/ODM Supplier Small Empty Perfume Bottles - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 143 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Inside the making of Louis Vuitton’s first fragrance collection: Is this the world’s most fashionable perfume? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Empty Aluminum Perfume Bottle
Police release photos of the fake perfume bottle of nerve agent they say Russian intelligence used in a brazen assassination attempt | Plastic Cosmetic Jar
We insist on the principle of development of 'High quality, Efficiency, Sincerity and Down-to-earth working approach' to deliver you with great provider of processing for OEM/ODM Supplier Small Empty Perfume Bottles - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Zurich , luzern , Oman , Our company has already have pass the ISO standard and we are fully respect our customer 's patents and copyrights. If the customer provides their own designs, We will guarantee that they will be the only one can have that products. We hoping that with our good products can bring our customers a great fortune.
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!
-
OEM Customized Refill Perfume Atomizer - 5ml /...
-
Best Price for Perfume Bottle Design - 750 ml ...
-
Big discounting Clear Glass Cosmetic Jar - 33c...
-
Best Price on Aluminium Refillable Perfume Spra...
-
OEM Factory for Aluminum Spray Perfume Bottles ...
-
Fixed Competitive Price Brand 30ml Perfume Glas...











