OEM Supply 7g Cosmetic Packing Plastic Jar - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-26-100 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 91 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 80 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Function Of Beauty Reviews Led Me To Custom Shampoo & Conditioner & I’m Obsessed | Empty Aluminum Perfume Bottle
Australia’s number one perfumes of 2018 revealed | 10ml Perfume Bottle
Our primary goal is to offer our clients a serious and responsible business relationship, providing personalized attention to all of them for OEM Supply 7g Cosmetic Packing Plastic Jar - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Czech , Uruguay , Sweden , Selling our products causes no risks and brings high returns to your company instead. It is our consistent pursuit to create value for clients. Our company is looking for agents sincerely. What are you waiting for? Come and join us. Now or never.
Adhering to the business principle of mutual benefits, we have a happy and successful transaction, we think we will be the best business partner.
-
Chinese Professional 10ml Pen Spray Bottle - 7...
-
OEM/ODM Factory Pet Plastic Medicine Bottle - ...
-
New Fashion Design for Transparent Clear Plasti...
-
Fast delivery 100ml 160ml 250ml Jar - 480ml lu...
-
Professional China Plastic Sealable Jar - 200m...
-
factory low price Cosmetic Pp Jars - 650ml emp...

