OEM manufacturer Quality 30g Cosmetic Jar - 25ml aluminum spray bottle for lens cleaner – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-25A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 72 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 25 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Szmell the Flavor: Scent-Based Water SZENT Launches Online | Aluminum Perfume Bottle
Novichok James Bond-style: Perfume bottle used by Salisbury assassins was ‘made by top scientists | Custom Perfume Bottles
Our firm has been concentrating on brand strategy. Customers' satisfaction is our best advertising. We also offer OEM provider for OEM manufacturer Quality 30g Cosmetic Jar - 25ml aluminum spray bottle for lens cleaner – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Salt Lake City , Lesotho , Kenya , Our domestic website's generated over 50, 000 purchasing orders every year and quite successful for internet shopping in Japan. We would be happy to have an opportunity to do business with your company. Looking forward to receiving your message !
Problems can be quickly and effectively resolved, it is worth to be trust and working together.
-
Hot sale Bamboo Cosmetic Jars - 250ml aluminum...
-
professional factory for Glass Jars For Liquid ...
-
Lowest Price for Cosmetic Jars Acrylic - 5 ml ...
-
OEM/ODM Supplier Aluminium Spray Bottle 100ml -...
-
2017 Latest Design Plastic Cosmetic Cream Jar -...
-
OEM/ODM Manufacturer Small Perfume Bottle - al...











