High Quality 30ml Amber Wholesale Cosmetic Jars - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Ink cartridges, perfume and linen worth hundreds of pounds stolen from Swindon shops | Empty Aluminum Perfume Bottle
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Plastic Cosmetic Jar
Our pursuit and corporation aim should be to "Always satisfy our consumer requirements". We carry on to build and style and design remarkable quality items for both our outdated and new clients and reach a win-win prospect for our clients at the same time as us for High Quality 30ml Amber Wholesale Cosmetic Jars - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mauritius , New Zealand , US , After years' creating and developing, with the advantages of trained qualified talents and rich marketing experience, outstanding achievements were gradually made. We get good reputation from the customers due to our good solutions quality and fine after-sale service. We sincerely wish to create a more prosperous and flourishing future together with all the friends home and abroad!
As an international trading company, we have numerous partners, but about your company, I just want to say, you are really good, wide range, good quality, reasonable prices, warm and thoughtful service, advanced technology and equipment and workers have professional training, feedback and product update is timely, in short, this is a very pleasant cooperation, and we look forward to the next cooperation!
-
Super Purchasing for Plastic Jar With Lids - 7...
-
Factory wholesale 100ml Square Cosmetics Cream ...
-
Cheapest Price Empty Perfume Glass Bottle - 25...
-
Best quality Perfume Bottle - 10ml / 12ml / 14...
-
Trending Products Clear Glass Cream Jar - AJ-0...
-
Super Lowest Price High Quality Perfume Bottles...




