OEM/ODM Supplier Small Empty Glass Bottle - 250ml aluminum soda water bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-13-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Aluminum Perfume Bottle
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Empty Aluminum Perfume Bottle
We know that we only thrive if we can easily guarantee our combined cost competiveness and high-quality advantageous at the same time for OEM/ODM Supplier Small Empty Glass Bottle - 250ml aluminum soda water bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Poland , panama , South Korea , Our tenet is "integrity first, quality best". We have confidence in providing you with excellent service and ideal products. We sincerely hope we can establish win-win business cooperation with you in the future!
The product classification is very detailed that can be very accurate to meet our demand, a professional wholesaler.
-
Hot Sale for Luxury Cosmetic Jars - 5g / 10g /...
-
OEM/ODM Factory Mist Spray Pump Bottle - 280ml...
-
Newly Arrival Perfume Bottle Packaging - 330ml...
-
China Cheap price Color Gel 15ml Jar - 50ml al...
-
Discountable price Refillable Spray Glass Bottl...
-
Europe style for Cosmetic Cream Pot Jar - 6ml ...




