Professional China Pen Perfume Spray Bottle 10ml - 100ml aluminum cosmetic spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 36 mm |
| Height | 140 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cult fragrance brand Byredo just opened a whopping great big store in Soho—take a look inside | Aluminum Perfume Bottle
Beauty and the environment: Eco-friendly, sustainable beauty solutions | 10ml Perfume Bottle
We're going to dedicate ourselves to offering our esteemed shoppers with the most enthusiastically considerate solutions for Professional China Pen Perfume Spray Bottle 10ml - 100ml aluminum cosmetic spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Milan , Bhutan , Manchester , If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future.
We have worked with many companies, but this time is the best,detailed explanation, timely delivery and quality qualified, nice!
-
Special Price for Aluminum Skin Care Jars - 25...
-
Wholesale Price Wide Mouth Cosmetic Jar - 8ml ...
-
High reputation Glass Bottle 30ml - 120ml silv...
-
Factory Cheap Hot Screw Top Bottle Cap - 200ml...
-
Quality Inspection for Pp Cosmetic Cream Empty ...
-
New Fashion Design for Perfume Bottle Manufactu...











