Lowest Price for Empty Brand Perfume Glass Bottles - 530ml red stubby aluminum liquor bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-530 |
| Shape | Round |
| Body Color | Red or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 530 ml / 19 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Beppi Crosariol’s wine etiquette 101: How to properly get from bottle to table | 10ml Perfume Bottle
Garden Docs: Beer, water, other weapons to protect roses from pests | Plastic Cosmetic Jar
With reliable quality process, good reputation and perfect customer service, the series of products produced by our company are exported to many countries and regions for Lowest Price for Empty Brand Perfume Glass Bottles - 530ml red stubby aluminum liquor bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Tunisia , Sacramento , Algeria , As the world economic integration bringing challenges and opportunities to the xxx industry, our company , by carrying on our teamwork, quality first, innovation and mutual benefit, are confident enough to provide our clients sincerely with qualified products, competitive price and great service, and to build a brighter future under the spirit of higher, faster, stronger with our friends together by carrying on our discipline.
This company has a lot of ready-made options to choose and also could custom new program according to our demand, which is very nice to meet our needs.
-
Wholesale Price Cosmetic Container With Brush -...
-
Factory directly Aluminium Jar Empty - 150ml P...
-
Best quality Lid Plastic Cosmetic Jar - 24/410...
-
Discount wholesale 35g Skin Care Cream Jar - 1...
-
China wholesale Cheap Price Glass Perfume Bottl...
-
Fixed Competitive Price 120ml Pet Capsule Bottl...




