OEM/ODM Supplier Round Cream Jar 50g - 1000ml tall and thin aluminum liquor bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 295 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Cosmetic Packaging Market Analysis, Growth, Trends & Forecast 2018-2023 | Aluminum Perfume Bottle
Les Bains Paris Hotel Makes Fragrances and Launches in the US | Empty Aluminum Perfume Bottle
It can be our duty to satisfy your preferences and successfully serve you. Your pleasure is our best reward. We have been looking forward to the go to for joint expansion for OEM/ODM Supplier Round Cream Jar 50g - 1000ml tall and thin aluminum liquor bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Colombia , Hungary , Rwanda , Our tenet is "integrity first, quality best". Now we have confidence in providing you with excellent service and ideal merchandise. We sincerely hope we can establish win-win business cooperation with you in the future!
We have been appreciated the Chinese manufacturing, this time also did not let us disappoint,good job!
-
Leading Manufacturer for Aluminium Bottle - 10...
-
New Fashion Design for Cosmetic Plastic Jar - ...
-
2017 Latest Design Plastic Jars And Screw Top L...
-
Factory best selling Luxury Cream Jar - 350ml ...
-
New Fashion Design for Perfume Bottle With Alum...
-
Best Price on Aluminium Refillable Perfume Spra...




