Wholesale Glass Roller Bottle - 8 ml purple fancy aluminum perfume bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-24-8 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18.5 mm |
| Height | 98.5 mm |
| Weight | 18.3 g |
| Capacity | 8 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
New York’s Number One Fragrance Label Opens Sydney Flagship | Custom Perfume Bottles
Premium Beauty News | Custom Perfume Bottles
In order to best meet client's needs, all of our operations are strictly performed in line with our motto "High Quality, Competitive Price, Fast Service" for Wholesale Glass Roller Bottle - 8 ml purple fancy aluminum perfume bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Libya , United States , Greece , It using the world's leading system for reliable operation, a low failure rate, it suitable for Argentina customers choice. Our company is situated within the national civilized cities, the traffic is very convenient, unique geographical and economic conditions. We pursue a people-oriented, meticulous manufacturing, brainstorm, build brilliant" business philosophy. Strict quality management, perfect service, reasonable price in Argentina is our stand on the premise of competition. If necessary, welcome to contact us by our website or phone consultation, we'll be happy to serve you.
The company has a good reputation in this industry, and finally it tured out that choose them is a good choice.
-
Newly Arrival Acrylic Plastoc Face Cream Jar - ...
-
100% Original Clear Pet Candy Jars - 430ml pop...
-
Best Price on Promotion Cosmetic Jar - 40ml al...
-
High Performance Black Perfume Bottle - custom...
-
Free sample for Hand Made Perfume Bottle - 100...
-
Factory wholesale 120ml Silver Aluminum Bottles...

