Free sample for Frosted Glass Cosmetic Jars - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-600 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 235 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 600 ml / 21.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Police release photos of the fake perfume bottle of nerve agent they say Russian intelligence used in a brazen assassination attempt | Plastic Cosmetic Jar
New Stock PCR Cosmetic Containers From Cosmopak | Aluminum Perfume Bottle
Our merchandise are broadly identified and trusted by end users and can satisfy continually developing economic and social requires for Free sample for Frosted Glass Cosmetic Jars - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Roman , Chile , Oman , Our aim is to help customers to make more profits and realize their goals. Through a lot of hard work, we establish a long-term business relationship with so many customers all around the world, and achieve win-win success. We will continue to do our best effort to service and satisfy you! Sincerely welcome you to join us!
This company conforms to the market requirement and joins in the market competition by its high quality product, this is an enterprise that have Chinese spirit.
-
Rapid Delivery for 50g Face Cream Jars - 30ml ...
-
Best-Selling Custom Dropper Bottles - 650ml em...
-
Well-designed Health Care Plastic Bottle - 10 ...
-
China wholesale Cheap Price Glass Perfume Bottl...
-
Reasonable price for Glass Roll On Bottles - 1...
-
Factory Promotional Aluminum Shell Jar - 300ml...




