Best-Selling Custom Dropper Bottles - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum shell glass jar |
| Item No. | JA-4 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 43 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 48 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Aluminum shell with glass container |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | PP plastic |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | Aluminum Perfume Bottle
Ban on plastic: Maharashtra govt excludes small bottles, pushes deadline | mumbai news | Aluminum Perfume Bottle
All we do is often involved with our tenet " Purchaser to start with, Rely on initially, devoting over the food stuff packaging and environmental defense for Best-Selling Custom Dropper Bottles - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bandung , Toronto , Lebanon , At present our sales network is growing continually, improving service quality to meet customer's demand. If you are interested in any products , please contact us at anytime. We are looking forward to forming successful business relationships with you in near future.
This company conforms to the market requirement and joins in the market competition by its high quality product, this is an enterprise that have Chinese spirit.
-
Low MOQ for White 50g Plastic Cream Jar - 250m...
-
Special Price for Bamboo Cosmetic Cream Jars - ...
-
Best Price on Perfume Pen Spray Bottle - 50g e...
-
New Arrival China Cosmetic Jar 300ml - 8ml / 1...
-
Quality Inspection for Eyeshadow Cream Jar - 2...
-
Top Suppliers Cream Jar Made In China - 300ml ...

