Factory wholesale 10ml Spray Bottle - 230ml aluminum container for tablets packaging – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-230 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 230 ml / 8 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How to scent your wedding, according to Jo Malone’s fragrance expert | Plastic Cosmetic Jar
7 things you should be putting in recycling | 10ml Perfume Bottle
Good quality comes to start with; service is foremost; organization is cooperation" is our enterprise philosophy which is regularly observed and pursued by our firm for Factory wholesale 10ml Spray Bottle - 230ml aluminum container for tablets packaging – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Israel , Swiss , Washington , Now we have a excellent team supplying specialist service, prompt reply, timely delivery, excellent quality and best price to our customers. Satisfaction and good credit to every customer is our priority. We have been sincerely looking forward to cooperate with customers all over the world. We believe we can satisfy with you. We also warmly welcome customers to visit our company and purchase our solutions.
The company's products can meet our diverse needs, and the price is cheap, the most important is that the quality is also very nice.
-
Discountable price Loose Powder Jar - 250ml si...
-
OEM/ODM China Bottle With Dropper For E Vape Oi...
-
Short Lead Time for Cream Jar 5g With Lid - 15...
-
OEM China Cosmetic Cream Jar 50g - 30ml / 40ml...
-
Hot Selling for Amber Clear Cosmetic Jar - 8ml...
-
factory customized Empty Beauty Cream Jar - 28...

