Low price for 15ml 30ml 50ml Glass Cream Jar - 250ml excelent aluminum drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-05-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | Aluminum Perfume Bottle
Imbibe team taste test: the five-star Martini challenge | Aluminum Perfume Bottle
To meet the customers' over-expected pleasure , we have now our solid crew to supply our greatest all round assistance which includes marketing, sales, planning, production, top quality controlling, packing, warehousing and logistics for Low price for 15ml 30ml 50ml Glass Cream Jar - 250ml excelent aluminum drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Rio de Janeiro , Thailand , Venezuela , Over the years, with high-quality products, first- class service, ultra-low prices we win thee trust and favor of customers. Nowadays our products sell all over the domestic and abroad. Thanks for the regular and new customers support. We provide high quality product and competitive price, welcome the regular and new customers cooperate with us!
The quality of the products is very good, especially in the details, can be seen that the company work actively to satisfy customer's interest, a nice supplier.
-
Factory source Plastic Pill Bottles - Small pi...
-
Fast delivery Glass Jars 100g For Face Cream - ...
-
2017 China New Design Cream Jar With Plastic Ca...
-
PriceList for Plastic Jar Aluminium Lid - 24/4...
-
OEM/ODM Supplier Double Layer Plastic Cream Jar...
-
Hot-selling Jar With Aluminum Lid - 14 oz scre...




