Best quality Twist Up Aluminum Atomizer - 150ml PET plastic face cream container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 81 mm |
| Height | 53 mm |
| Weight | 98.5 g |
| Capacity | 150 ml / 5 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | PP plastic |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Cosmetic Packaging Market 2018: Major Regions Providing Promising Growth Rates With Future Trend Analysis To 2023 | 10ml Perfume Bottle
50 best perfumes, candles and fragrances for him and for her this Christmas | Custom Perfume Bottles
Our company insists all along the quality policy of "product good quality is base of enterprise survival; buyer fulfillment will be the staring point and ending of an company; persistent improvement is eternal pursuit of staff" and also the consistent purpose of "reputation very first, shopper first" for Best quality Twist Up Aluminum Atomizer - 150ml PET plastic face cream container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Colombia , Poland , Johannesburg , We put the product quality and customer's benefits to the first place. Our experienced salesmen supply prompt and efficient service. Quality control group make sure the best quality. We believe quality comes from detail. If you have demand, let us work together to get success.
The company has rich resources, advanced machinery, experienced workers and excellent services, hope you keep improving and perfecting your products and service, wish you better!
-
Lowest Price for Cosmetic Jars Acrylic - small...
-
Personlized Products Plastic Cosmetic Jars - 3...
-
Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 1L w...
-
High definition Brand Cream Cosmetic Pp Jar 50m...
-
Discount Price Double Wall Plastic Pet Jar - 1...
-
Factory For Perfume Bottle Card Design - custo...

