Hot-selling 50g Cosmetic Jars With Black Cap - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-26-100 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 91 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 80 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
FAQs on Cosmetic Gram Jars
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Custom Perfume Bottles
All we do is usually connected with our tenet " Consumer initial, Rely on 1st, devoting around the food stuff packaging and environmental safety for Hot-selling 50g Cosmetic Jars With Black Cap - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Munich , Monaco , Nairobi , Please really feel free to send us your requirements and we'll respond to you asap. We have got a professional engineering group to serve for your just about every detailed needs. Cost-free samples could be sent for you personally to understand much more information. In an effort to meet your requires, please really feel free to make contact with us. You may send us emails and contact us directly. Moreover, we welcome visits to our factory from around the globe for much better recognizing of our organization. nd items. In our trade with merchants of numerous countries, we usually adhere for the principle of equality and mutual benefit. It is actually our hope to market, by joint efforts, each trade and friendship to our mutual advantage. We look forward to getting your inquiries.
The company keeps to the operation concept "scientific management, high quality and efficiency primacy, customer supreme", we have always maintained business cooperation. Work with you,we feel easy!
-
Discountable price Loose Powder Jar - 250ml si...
-
China Factory for Luxury Diamond Lid Acrylic Ja...
-
Short Lead Time for Cream Jar 5g With Lid - 35...
-
Wholesale Glass Roller Bottle - 330ml aluminum...
-
Factory wholesale 120ml Silver Aluminum Bottles...
-
One of Hottest for Perfume Refillable Atomizer ...

