China New Product Cosmetic Pot 3 Gram Jar - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum shell glass jar |
| Item No. | JA-4 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 43 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 48 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Aluminum shell with glass container |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | PP plastic |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
7 things you should be putting in recycling | 10ml Perfume Bottle
Function Of Beauty Reviews Led Me To Custom Shampoo & Conditioner & I’m Obsessed | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our commission should be to provide our end users and clients with very best excellent and aggressive portable digital products and solutions for China New Product Cosmetic Pot 3 Gram Jar - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Turkey , Honduras , Senegal , Our factory is equipped with complete facility in 10000 square meters, which makes us be able to satisfy the producing and sales for most auto part products. Our advantage is full category, high quality and competitive price! Based on that, our products win a high admiration both at home and abroad.
This supplier stick to the principle of "Quality first, Honesty as base", it is absolutely to be trust.
-
Chinese wholesale Amber Pastic Jar - Luxury he...
-
Top Suppliers Frosted Pp Cream Jar - 3ml / 6ml...
-
Factory Outlets 100g Clear Frosted Glass Jar - ...
-
Manufacturer for Global Cosmetics Face Cream Ja...
-
Low price for Pet Plastic Jars - 100ml double ...
-
Top Suppliers 6ml Spray Atomizer - 250ml alumi...

