OEM/ODM Supplier Cosmetic Packaging Manufacturers - 30ml PET plastic whitening cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-30 |
| Shape | Round |
| Body Color | Green or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 34 g |
| Capacity | 30 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Premium Beauty News | Plastic Cosmetic Jar
8 of the best bridal fragrance services | 10ml Perfume Bottle
The corporation keeps to the operation concept "scientific management, superior quality and performance primacy, consumer supreme for OEM/ODM Supplier Cosmetic Packaging Manufacturers - 30ml PET plastic whitening cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kazakhstan , Panama , Borussia Dortmund , we rely on own advantages to build a mutual-benefit commerce mechanism with our cooperative partners. As a result, now we have gained a global sales network reaching the Middle East, Turkey, Malaysia and Vietnamese.
Timely delivery, strict implementation of the contract provisions of the goods, encountered special circumstances, but also actively cooperate, a trustworthy company!
-
OEM manufacturer Vintage Feather Gel Eyeliner J...
-
Big discounting Beauty Cream Jar - AJ-02 serie...
-
Quality Inspection for Rose Gold Perfume Bottle...
-
New Arrival China Card Perfume Bottle - custom...
-
Factory Promotional Golden Cosmetic Jars - 1L ...
-
Manufacturing Companies for Aluminum Cosmetic C...

