18 Years Factory Empty Cream Jar With Silver Cap - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-9 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 59 mm |
| Weight | 41 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
UK Packaging Awards 2018 | Custom Perfume Bottles
Woolworths not ruling out letting customers bring containers | Custom Perfume Bottles
To create much more price for clients is our company philosophy; purchaser growing is our working chase for 18 Years Factory Empty Cream Jar With Silver Cap - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Hanover , Bolivia , Brazil , After years of development, we have formed strong ability in new product development and strict quality control system to ensure excellent quality and service. With the support of many long term cooperated customers, our products are welcomed all over the world.
The company has a good reputation in this industry, and finally it tured out that choose them is a good choice.
-
China Cheap price Cream Emty Jar With Aluminum ...
-
Well-designed Cream Jar For Hair Wax - 330ml c...
-
Best quality Twist Up Aluminum Atomizer - 40ml...
-
Factory directly supply Frosted Cosmetic Glass ...
-
Best-Selling Spiral Glass Bottles - 150ml PET ...
-
Rapid Delivery for Perfume Bottle 100ml - 3ml ...

