OEM/ODM Factory Pet Plastic Medicine Bottle - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Empty Aluminum Perfume Bottle
Mary-Louise Parker on Creating Her Own Perfume in Paris with Daughter Aberash | Aluminum Perfume Bottle
We follow our enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity". We aim to create much more worth for our buyers with our abundant resources, highly developed machinery, experienced workers and great providers for OEM/ODM Factory Pet Plastic Medicine Bottle - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Belarus , Singapore , Durban , With the intensified strength and more reliable credit, we are here to serve our customers by providing the highest quality and service, and we sincerely appreciate your support. We will endeavor to maintain our great reputation as the best products supplier in the world. If you have any questions or comments, please contact with us freely.
Products and services are very good, our leader is very satisfied with this procurement, it is better than we expected,
-
Cheapest Price 2 Oz Facial Cream Jar - 330ml c...
-
Special Design for Pp Cosmetic Jar With Bamboo ...
-
Excellent quality 100g Cosmetics Pp Jars - 10m...
-
Chinese wholesale Mist Bottlle For Perfume /cos...
-
Super Purchasing for Perfume Bottle Glass - 15...
-
Chinese Professional 1oz Cosmetic Jar - 230ml ...











