OEM/ODM Supplier Clear Plastic Food Containers With Lid - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100B |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 79 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 105 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How Phlur Sold Perfume To 90,000 Customers Before They Even Smelled It | Empty Aluminum Perfume Bottle
Not quite the real thing: Coca-Cola’s ‘secret formula’ is out of the bottle | Empty Aluminum Perfume Bottle
We take "customer-friendly, quality-oriented, integrative, innovative" as objectives. "Truth and honesty" is our administration ideal for OEM/ODM Supplier Clear Plastic Food Containers With Lid - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Estonia , Hanover , Argentina , Corporate goal: Customers' satisfaction is our goal, and sincerely hope to establish long-terms stable cooperative relations with customers to jointly develop the market. Building brilliant tomorrow together!Our company regards "reasonable prices, efficient production time and good after-sales service" as our tenet. We hope to cooperate with more customers for mutual development and benefits. We welcome potential buyers to contact us.
This manufacturers not only respected our choice and requirements, but also gave us a lot of good suggestions, ultimately, we successfully completed the procurement tasks.
-
Factory supplied Glass Cream Cosmetic Jar - 62...
-
Factory source Plastic Pill Bottles - Small pi...
-
Best Price on Mason Jars For Sale - 100ml alum...
-
Renewable Design for 4oz Compressed Facial Mask...
-
Factory Supply Frosted Glass Jar 30gs - 9 oz a...
-
Hot-selling 100ml Screw Cap Aluminum Jar - 480...

