Renewable Design for Bamboo Cosmetic Container - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-600 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 235 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 600 ml / 21.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Kim Kardashian ends fragrance feud in Jean Paul Gaultier | Plastic Cosmetic Jar
Texen creates “bubble” cap for Carven’s new fragrance | Plastic Cosmetic Jar
Our solutions are widely recognized and trusted by consumers and will meet up with constantly developing financial and social requires for Renewable Design for Bamboo Cosmetic Container - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Honduras , Durban , Eindhoven , We have a good reputation for stable quality products, well received by customers at home and abroad. Our company would be guided by the idea of "Standing in Domestic Markets, Walking into International Markets". We sincerely hope that we could do business with car manufacturers, auto part buyers and the majority of colleagues both at home and abroad. We expect sincere cooperation and common development!
This supplier's raw material quality is stable and reliable, has always been in accordance with the requirements of our company to provide the goods that quality meet our requirements.
-
One of Hottest for Refillable Glass Perfume Bot...
-
Special Design for High Performance Round Luxur...
-
OEM Customized Glass Dropper Leak Proof Bottle ...
-
Factory made hot-sale Pp Cosmetic Plastic Cream...
-
China OEM Cosmetics Liquid Bottling - 6ml / 8m...
-
Hot Selling for Cosmetics Packaging Box Black C...




