OEM/ODM Supplier Aluminium Spray Bottle 100ml - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-30C |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 94 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 30 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cary based perfumery allows you to create your own signature fragrance :: Out and About at WRAL.com | 10ml Perfume Bottle
Skripal Novichok attack suspects say they only visited Salisbury to see the cathedral and Stonehenge | Plastic Cosmetic Jar
Our commission is always to provide our customers and clientele with best quality and aggressive portable digital products for OEM/ODM Supplier Aluminium Spray Bottle 100ml - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Honduras , Johor , Johor , Nowadays our merchandise sell all over the domestic and abroad thanks for the regular and new customers support. We supply high quality product and competitive price, welcome the regular and new customers cooperate with us!
The factory has advanced equipment, experienced staffs and good management level, so product quality had assurance, this cooperation is very relaxed and happy!
-
Trending Products Transparent Acrylic Jar - 80...
-
Rapid Delivery for 400ml Medicine Container - ...
-
PriceList for High Grade Cosmetic Jar - wholes...
-
Well-designed Aluminum Spray Bottle - 250ml al...
-
Big discounting 30ml Acrylic Black Cosmetic Jar...
-
Super Purchasing for 25ml Small Perfume Spray B...











