Hot New Products Tincture Bottles - 450ml aluminum shower gel bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-450 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 170 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 450 ml / 16 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Discover the Injection Molding Containers Market gain impetus due to the growing demand over 2028 | Plastic Cosmetic Jar
Stormy Daniels has launched her own fragrance | Plastic Cosmetic Jar
To constantly improve the management system by virtue of the rule of "sincerely, good faith and quality are the base of enterprise development", we widely absorb the essence of related products internationally, and constantly develop new products to meet the demands of customers for Hot New Products Tincture Bottles - 450ml aluminum shower gel bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Barcelona , Hungary , Luxemburg , Insisting over the high-quality generation line management and prospects guide provider, we've made our resolution to offer our shoppers using the initially stage purchasing and soon after provider working experience. Preserving the prevailing helpful relations with our prospects, we even now innovate our product lists the many time to meet up with the brand new wants and stick to the latest trend of this business in Ahmedabad. We're ready to facial area the difficulties and make the transform to grasp many of the possibilities in international trade.
This is a very professional and honest Chinese supplier, from now on we fell in love with the Chinese manufacturing.
-
Factory Price For Cosmetic Luxury Jar - Small ...
-
Cheapest Price 2 Oz Facial Cream Jar - 5ml / 6...
-
China Factory for Aluminum Bottle 500ml - 350m...
-
Popular Design for Cosmetic Containers Wholesal...
-
OEM Factory for Cosmetic Eyeshadow Cream Jar - ...
-
Factory Price Clear Cosmetic Jars - 80 ml gold...











