OEM/ODM Manufacturer Plastic Card Perfume Bottles - 200g luxury plastic body butter container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 92 mm |
| Height | 57 mm |
| Weight | 125.5 g |
| Capacity | 200 ml / 32 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The 16 Best Edge Control Products for Black Hair | Plastic Cosmetic Jar
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
Sticking for the belief of "Creating items of top of the range and creating buddies with people today from all over the world", we normally put the interest of shoppers in the first place for OEM/ODM Manufacturer Plastic Card Perfume Bottles - 200g luxury plastic body butter container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Accra , Slovenia , Iran , We'd like to invite customers from abroad to discuss business with us. We can provide our clients with high quality products and excellent service. We are sure that we will have good cooperative relationships and make a brilliant future for both parties.
This company has a lot of ready-made options to choose and also could custom new program according to our demand, which is very nice to meet our needs.
-
Cheapest Price 8oz Amber Glass Jar - 15g / 30g...
-
Manufacturing Companies for Powder Jar Cosmetic...
-
Big Discount Plastic Spary Bottle - 5g mini pl...
-
Special Price for Bamboo Cosmetic Cream Jars - ...
-
Good quality Clear Cosmetic Cream Jar With Inne...
-
Manufacturer of Green Medicine Bottle - 20 ml ...

