factory customized Empty Beauty Cream Jar - 280ml black aluminum metal drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-21-280 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 186 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 280 ml / 10 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Natural fragrances take hold of the clean beauty industry | Aluminum Perfume Bottle
Perfume Workshop Singapore starts Halal Bespoke Perfume Making Workshop for Corporate Team Building and Individual Customers | Empty Aluminum Perfume Bottle
To consistently enhance the management method by virtue of the rule of "sincerely, fantastic religion and top quality are the base of business development", we extensively absorb the essence of associated goods internationally, and constantly acquire new merchandise to satisfy the needs of shoppers for factory customized Empty Beauty Cream Jar - 280ml black aluminum metal drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Yemen , Las Vegas , Czech Republic , They're durable modeling and promoting well all over the world. Under no circumstances disappearing key functions in a brief time, it's a should for you personally of fantastic quality. Guided by the principle of Prudence, Efficiency, Union and Innovation. the business make an awesome efforts to expand its international trade, raise its enterprise. rofit and improve its export scale. We are confident that we'll have a vibrant prospect and to be distributed all over the world in the years to come.
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!
-
China Supplier Skin Bleaching Cream Bottle - 2...
-
Factory directly supply Custom Design Glass Per...
-
Factory wholesale Glass Cosmetic Jars For Sale ...
-
Super Lowest Price Rectangle Spray Perfume Bott...
-
Personlized Products Square Glass Bottles 8ml -...
-
Cheap price Biodegradable Cream Jars - 500ml t...



