OEM/ODM Manufacturer High Quality Plastic Candy Jar - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 220 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Plastic Cosmetic Jar
Beauty and the environment: Eco-friendly, sustainable beauty solutions | Aluminum Perfume Bottle
We keep on with the basic principle of "quality to start with, support very first, continuous improvement and innovation to meet the customers" for your management and "zero defect, zero complaints" as the quality objective. To great our service, we offer the items with all the superior top quality at the reasonable selling price for OEM/ODM Manufacturer High Quality Plastic Candy Jar - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Durban , Los Angeles , Mauritius , we rely on own advantages to build a mutual-benefit commerce mechanism with our cooperative partners. As a result, we have gained a global sales network reaching the Middle East, Turkey, Malaysia and Vietnamese.
Problems can be quickly and effectively resolved, it is worth to be trust and working together.
-
OEM Factory for 3g 5g Cosmetic Cream Jar - 3ml...
-
Special Price for Powder Cosmetics Jar - 68mm ...
-
2017 Latest Design 250ml Empty Plastic Pet Cosm...
-
Cheap price Pet Bottle With Mist Sprayer - Sma...
-
High Performance Heart Shaped Perfume Bottle - ...
-
Personlized Products Round Shape Cosmetic Jars ...




