China wholesale Pen Perfume Spray Bottle - 750ml aluminum olive oil bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 295 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Le Labo releases first fragrance in three years | 10ml Perfume Bottle
Discover the Injection Molding Containers Market gain impetus due to the growing demand over 2028 | Empty Aluminum Perfume Bottle
We also offer you product sourcing and flight consolidation expert services. We've our personal manufacturing unit and sourcing business. We can offer you virtually every variety of merchandise associated to our item range for China wholesale Pen Perfume Spray Bottle - 750ml aluminum olive oil bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mauritius , Portugal , Muscat , Our production have been exported to more than 30 countries and regions as first hand source with lowest price. We sincerely welcome customers from both at home and abroad to come to negotiate business with us.
This company conforms to the market requirement and joins in the market competition by its high quality product, this is an enterprise that have Chinese spirit.









