OEM/ODM Manufacturer Clear Plastic Round Wide-mouth Jars - 12oz cute aluminum beer container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-07-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | 10ml Perfume Bottle
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
We can easily usually fulfill our respected customers with our very good top quality, very good price tag and excellent support due to we have been more expert and much more hard-working and do it in cost-effective way for OEM/ODM Manufacturer Clear Plastic Round Wide-mouth Jars - 12oz cute aluminum beer container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Libya , Estonia , Serbia , It is our customers' satisfaction over our products and services that always inspires us to do better in this business. We build mutually beneficial relationship with our clients by giving them large selection of premium car parts at marked down prices. We offer wholesale prices on all our quality parts so you are guaranteed greater savings.
We are a small company that has just started, but we get the company leader's attention and gave us a lot of help. Hope we can make progress together!
-
High Quality for Egyptian Glass Perfume Bottles...
-
8 Year Exporter Custom Design Cream Jar - 100m...
-
OEM Manufacturer Tablet Bottle - 8ml / 10ml / ...
-
Factory wholesale 10ml Spray Bottle - 8ml / 10...
-
High Performance Glass Perfume Bottle Mass Prod...
-
Cheapest Price Plastic Cosmetic Loose Powder Ja...



