OEM/ODM Manufacturer Capsule Bottle - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-26-100 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 91 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 80 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Function Of Beauty Reviews Led Me To Custom Shampoo & Conditioner & I’m Obsessed | Empty Aluminum Perfume Bottle
Pussy Riot Activist’s Suspected Poisoning Damages Russia | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our mission will be to become an innovative supplier of high-tech digital and communication devices by furnishing benefit added structure, world-class manufacturing, and service capabilities for OEM/ODM Manufacturer Capsule Bottle - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Monaco , Swansea , Gabon , Our company adheres to the spirit of "lower costs, higher quality, and making more benefits for our clients". Employing talents from the same line and adhering to the principle of "honesty, good faith, real thing and sincerity", our company hopes to gain common development with clients from both at home and abroad!
It can be said that this is a best producer we encountered in China in this industry, we feel lucky to work with so excellent manufacturer.
-
Reasonable price Pink Crystal Perfume Spray Bot...
-
Reliable Supplier Pet Cosmetic Plastic Jar - 3...
-
Discount Price Cosmetic Pet Jar - Custom oxida...
-
Chinese Professional Cheap Price Good Quality -...
-
Best Price for Children Cream Jars - 10g PET p...
-
100% Original Factory Metal Bottle - aluminum ...

