OEM/ODM Supplier Pp Jar With Bamboo Cover - 750 ml syrup aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-23-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Revive after a day in the park with these sweet bath treats | Custom Perfume Bottles
Cosmetic Jar Market Global Insights and Trends 2018 to 2025 | Aluminum Perfume Bottle
We can constantly satisfy our respected customers with our good high quality, good price tag and good support due to we have been additional specialist and extra hard-working and do it in cost-effective way for OEM/ODM Supplier Pp Jar With Bamboo Cover - 750 ml syrup aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: South Africa , Guatemala , Ukraine , The quality of our products is equal to OEM's quality, because our core parts are the same with OEM supplier. The above products have passed professional certification, and we not only can produce OEM-standard products but we also accept Customized Products order.
This is a honest and trustworthy company, technology and equipment are very advanced and the prodduct is very adequate, there is no worry in the suppliment.
-
China New Product Acrylic Cosmetic Facial Cream...
-
High Performance Cosmetic Jars Wholesale - 100...
-
Europe style for 20ml Perfume Bottle - 1000ml ...
-
One of Hottest for 5g 15g 30g 50g Square Acryli...
-
Manufactur standard Aluminum Cosmetic Container...
-
Factory source Lanolin Cream Jar Plastic - AJ-...



