OEM/ODM Factory Flint Glass Perfume Bottle - 8 ml purple fancy aluminum perfume bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-24-8 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18.5 mm |
| Height | 98.5 mm |
| Weight | 18.3 g |
| Capacity | 8 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
New York’s Number One Fragrance Label Opens Sydney Flagship | 10ml Perfume Bottle
Stormy Daniels has launched her own fragrance | Plastic Cosmetic Jar
As for aggressive price ranges, we believe that you will be searching far and wide for anything that can beat us. We can easily state with absolute certainty that for such high-quality at such price ranges we're the lowest around for OEM/ODM Factory Flint Glass Perfume Bottle - 8 ml purple fancy aluminum perfume bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Iran , Sweden , Mexico , During in 11 years,We have participated in more than 20 exhibitions,obtains the highest praise from each customer. Our company always aim to provide the customer best products with lowest price. We are making great efforts to achieve this win-win situation and sincerely welcome you to join us. Join us, show your beauty. We will always be your first choice. Trust us, you will never lose heart.
The factory workers have rich industry knowledge and operational experience, we learned a lot in working with them,we are extremely grateful that we can encount a good company has excellent wokers.
-
Cheap PriceList for Cosmetic Gold Color Cream A...
-
Factory directly Perfume Atomizer Design - 150...
-
Professional China Black Red Cosmetic Jar - 89...
-
professional factory for Plastic Cosmetic Conta...
-
Best Price on Aluminium Refillable Perfume Spra...
-
Factory Cheap Plastic Jars With Colored Lids - ...

