factory customized Pet Plastic Jars Cosmetics - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-420 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 420 ml / 15 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Perth manufacturer Onya inundated with orders during Plastic Free July | Aluminum Perfume Bottle
Best beard oil: The best oils for fragrant beards and softer skin from £5.65 | Aluminum Perfume Bottle
We rely upon strategic thinking, constant modernisation in all segments, technological advances and of course upon our employees that directly participate in our success for factory customized Pet Plastic Jars Cosmetics - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Uganda , Poland , Libya , With the enterprising spirit of" high efficiency, convenience, practicality and innovation", and in line with such serving guidance of "good quality but better price, " and "global credit", we've been striving to cooperate with the automobile parts companies all over the world to make a win-win partnership.
High Quality, High Efficiency, Creative and Integrity, worth having long-term cooperation! Looking forward to the future cooperation!
-
Bottom price Cosmetic Powder Jar - 250ml safe ...
-
2017 High quality Large Clear Plastic Jars - c...
-
OEM/ODM Factory Aluminum Cosmetic Glass Jar - ...
-
Factory wholesale Glass Bottle Manufacturer Dub...
-
New Delivery for Black Candle Jars - 15g / 30g...
-
Leading Manufacturer for Clear Perfume Bottle -...

