Fast delivery Spray Pump Perfume Bottle - 40ml aluminum nasal spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 120 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 40 ml / 1.4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The genius coffee jar hack that will blow your mind | Custom Perfume Bottles
Men steal perfume from Bridgnorth Superdrug store | Custom Perfume Bottles
The corporation upholds the philosophy of "Be No.1 in excellent, be rooted on credit rating and trustworthiness for growth", will proceed to provide aged and new buyers from home and abroad whole-heatedly for Fast delivery Spray Pump Perfume Bottle - 40ml aluminum nasal spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: The Swiss , Lithuania , San Diego , Ensuring high product quality by choosing the best suppliers, now we have also implemented complete quality control processes throughout our sourcing procedures. Meanwhile, our access to a large range of factories, coupled with our excellent management, also ensures that we can quickly fill your requirements at the best prices, regardless the order size.
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.
-
Factory made hot-sale Beautiful Acrylic Cute Cr...
-
Hot sale Factory Plastic Cosmetic Containers - ...
-
factory Outlets for 50 Gram Cosmetic Jars - 3m...
-
Factory Supply Large Plastic Cosmetic Jars - 1...
-
Good User Reputation for 300ml Empty Plastic Ja...
-
Factory selling 35g Cosmetic Jar - 100ml doubl...











