OEM/ODM Factory Flint Glass Perfume Bottle - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 74.5 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Is Pepsi’s Bubly the new LaCroix, or just another cute can? | 10ml Perfume Bottle
Best Aluminum-Free, Natural Deodorants That Really Work | Custom Perfume Bottles
We pursue the administration tenet of "Quality is exceptional, Assistance is supreme, Reputation is first", and will sincerely create and share success with all clients for OEM/ODM Factory Flint Glass Perfume Bottle - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ukraine , Johannesburg , Tanzania , We adopted technique and quality system management, based on "customer orientated, reputation first, mutual benefit, develop with joint efforts", welcome friends to communicate and cooperate from all over the world.
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!
-
High reputation Opal White Glass Jar - JA-5-1 ...
-
Leading Manufacturer for 8oz Cosmetic Jar - 5m...
-
Factory directly Aluminium Jar Empty - 150ml P...
-
Bottom price 80ml Custom Clear Glass Perfume Bo...
-
Personlized Products Pearl Color Acrylic Cream ...
-
18 Years Factory Cosmetic Plastic Cream Jar - ...

