OEM/ODM Factory Cosmetic 1oz Cosmetic Jar - 30ml PET plastic whitening cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-30 |
| Shape | Round |
| Body Color | Green or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 34 g |
| Capacity | 30 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
FAQs on Cosmetic Gram Jars
Best UK perfume deals this Christmas: Save on designer perfumes ahead of the festive season | Custom Perfume Bottles
Sticking for the basic principle of "Super Top quality, Satisfactory service" ,We've been striving to be an excellent business enterprise partner of you for OEM/ODM Factory Cosmetic 1oz Cosmetic Jar - 30ml PET plastic whitening cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Brunei , Nairobi , Ethiopia , Our advantages are our innovation, flexibility and reliability which have been built during last 20 years. We focus on providing service for our clients as a key element in strengthening our long-term relationships. The continual availability of high grade products in combination with our excellent pre- and after-sales service ensures strong competitiveness in an increasingly globalized market.
We have been cooperated with this company for many years, the company always ensure timely delivery ,good quality and correct number, we are good partners.
-
Original Factory Gold Key Chain Bottle - 8ml /...
-
factory low price Aluminum Screw Cap - 15g sma...
-
Factory wholesale Color Cosmetic Aluminum Jar -...
-
Online Exporter Personalised Perfume Bottle - ...
-
Well-designed Perfume Oil Bottle - AJ-08 serie...
-
Hot New Products Bottle Aluminum Plastic Caps -...

