Wholesale Price Transarent Perfume Bottle - 250ml aluminum pharmaceutical bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250D |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 149 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | Plastic Cosmetic Jar
Changi Airport places third in the world for shopper spend, Fashion News & Top Stories | Aluminum Perfume Bottle
The customer satisfaction is our primary target. We uphold a consistent level of professionalism, quality, credibility and service for Wholesale Price Transarent Perfume Bottle - 250ml aluminum pharmaceutical bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Porto , Spain , Botswana , We taking advantage of experience workmanship, scientific administration and advanced equipment, ensure the product quality of production, we not only win the customers' faith, but also build up our brand. Today, our team is committed to innovation, and enlightenment and fusion with constant practice and outstanding wisdom and philosophy, we cater to the market demand for high-end goods, to do experienced products and solutions.
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.
-
Trending Products Round Plastic Cosmetic Packag...
-
Factory Price Empty Cream Jar White - 50g clea...
-
New Arrival China Ecofriendly Cosmetic Jar - 1...
-
Factory Free sample Plastic Pet Jar 50g - 20 m...
-
Europe style for 5g 10g Cosmetic Cream Jar - 1...
-
100% Original Aluminum Cosmetic Bottle - 1L pl...

