OEM/ODM Factory 10ml Spray Bottle - 5 ml aluminum perfume atomizer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-05-5 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 14.5 mm |
| Height | 103.5 mm |
| Weight | 15 g |
| Capacity | 5 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
FAQs on Cosmetic Gram Jars
Inside the making of Louis Vuitton’s first fragrance collection: Is this the world’s most fashionable perfume? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
Our well-equipped facilities and exceptional good quality manage throughout all stages of production enables us to guarantee total shopper satisfaction for OEM/ODM Factory 10ml Spray Bottle - 5 ml aluminum perfume atomizer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Niger , South Africa , South Africa , Welcome to visit our company and factory, there are various products displayed in our showroom that will meet your expectation, meanwhile, if you are convenient to visit our website, our sales staff will try their efforts to provide you the best service
Product quality is good, quality assurance system is complete, every link can inquire and solve the problem timely!
-
Hot sale Glass Jars For Unguent - AJ-10 series...
-
factory customized 5g/10g/15g/30g/50g Face Crea...
-
OEM/ODM China Frosted Glass Cream Jars - 200ml...
-
Fast delivery Plastic Perfume Spray Bottle - 2...
-
OEM Customized Aluminum Bottle - 8ml / 10ml lu...
-
Big Discount Test Pufume Bottles - 30ml PET pl...

