Manufactur standard Square Acrylic Jars For Cream - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-120A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 120 ml / 4.24 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How do you make your bathroom plastic-free? | MNN | Custom Perfume Bottles
8 of the best bridal fragrance services | Custom Perfume Bottles
Adhering into the basic principle of "quality, assistance, effectiveness and growth", we have attained trusts and praises from domestic and worldwide client for Manufactur standard Square Acrylic Jars For Cream - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Doha , Curacao , Afghanistan , We hope we can establish long-term cooperation with all of the customers. And hope we can improve competitiveness and achieve the win-win situation together with the customers. We sincerely welcome the customers from all over the world to contact us for anything you need!
The customer service staff's answer is very meticulous, the most important is that the product quality is very good, and packaged carefully, shipped quickly!
-
OEM/ODM China Frosted Glass Cream Jars - 230ml...
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Skin Cream Jar - 30m...
-
Factory wholesale Face Cream Cosmetic Jar - 10...
-
Factory best selling Luxury Cream Jar - 400ml ...
-
Factory Supply 50g Cosmetic Jar - aluminum emp...
-
factory Outlets for Perfume Bottle 50 Ml Spray ...











