OEM manufacturer Perfume Spray Bottle - 450ml plastic lotion pump aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-450A / AB-450B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 59 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 450 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
While Brits are hyping up plastic bans they have no clue how to recycle at home | Plastic Cosmetic Jar
Here’s Why the potential for sale of bespoke products is enormous | Custom Perfume Bottles
Our goal is to satisfy our customers by offering golden service, good price and high quality for OEM manufacturer Perfume Spray Bottle - 450ml plastic lotion pump aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bulgaria , Borussia Dortmund , Brunei , Insisting on the high quality generation line management and customers expert assistance, we now have designed our resolution to offer our buyers using the to start with amount getting and just after services practical experience. Maintaining the prevailing friendly relations with our buyers, we however innovate our solution lists all of the time to satisfy the brand new demands and adhere to the most up-to-date development of the market in Malta. We are ready to face the worries and make the improve to understand all the possibilities in international trade.
Sales manager is very enthusiastic and professional, gave us a great concessions and product quality is very good,thank you very much!
-
Competitive Price for Empty Cream Container 100...
-
Reasonable price 50ml Glass Bottle - 20 ml uni...
-
Discount Price China Plastic Cosmetic Jars Supp...
-
Hot sale Factory Cosmetic Jar 100ml - 800ml go...
-
Chinese Professional Cheap Price Good Quality -...
-
Best quality 30ml Pet Plastic Bottle With Twist...











