OEM/ODM China Small Ball Cosmetic Jar - 250ml aluminum pharmaceutical bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250D |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 149 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Skripal Novichok attack suspects say they only visited Salisbury to see the cathedral and Stonehenge | Plastic Cosmetic Jar
Function Of Beauty Reviews Led Me To Custom Shampoo & Conditioner & I’m Obsessed | Empty Aluminum Perfume Bottle
To create more value for customers is our business philosophy; customer growing is our working chase for OEM/ODM China Small Ball Cosmetic Jar - 250ml aluminum pharmaceutical bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Holland , Manila , Qatar , Wide selection and fast delivery for you! Our philosophy: Good quality, great service, keep improving. We are looking forward that more and more oversea friends join in our family for further development near the future!
Factory equipment is advanced in the industry and the product is fine workmanship, moreover the price is very cheap, value for money!
-
Ordinary Discount Best Selling Color Plastic Ja...
-
Hot sale 50 Ml Plastic Perfume Bottle - 14 oz ...
-
Massive Selection for Cosmetic Jars Plastic - ...
-
Best Price for Glass Cosmetic Cream Jars - 28/...
-
Quality Inspection for Pp Plastic Cream - 80 m...
-
100% Original Factory Glass Cream Jar 30g - 15...

