Low MOQ for Spray Perfume Bottle - 300ml aluminum milk beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-22-300 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 300 ml / 11 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best UK perfume deals this Christmas: Save on designer perfumes ahead of the festive season | Aluminum Perfume Bottle
Ferrari Silver Essence by Ferrari (2012) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
Our company puts emphasis on the management, the introduction of talented personnel, and the construction of staff building, trying hard to improve the quality and liability consciousness of staff members. Our company successfully attained IS9001 Certification and European CE Certification of Low MOQ for Spray Perfume Bottle - 300ml aluminum milk beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cairo , Cancun , Congo , When you are keen on any of our items following you view our product list, please feel free to make contact with us for inquiries. You'll be able to send us emails and get in touch with us for consultation and we shall respond to you as soon as we are able to. If it's convenient, you could find out our address in our web site and come to our enterprise. or additional information of our items by yourself. We're generally ready to build lengthy and steady co-operation relations with any possible shoppers within the associated fields.
The factory technical staff not only have high level of technology, their English level is also very good, this is a great help to technology communication.
-
Factory wholesale Car Perfume Bottle For Air Fr...
-
Hot sale Factory Plastic Cosmetic Packaging - ...
-
PriceList for Plastic Pill Bottle - 800ml gold...
-
Best-Selling Metal Lid - 15 ml green cuspidal ...
-
Factory selling 150ml Plastic Pet Cream Jar - ...
-
factory low price Amber Glass Bottle 250ml - F...



