OEM/ODM China Glass1oz Cosmetic Jar - 5g mini plastic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-28-5 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 5 ml |
| Diameter | 30 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Aluminum Perfume Bottle
8 of the best bridal fragrance services | Custom Perfume Bottles
We usually think and practice corresponding for the change of circumstance, and grow up. We aim at the achievement of a richer mind and body as well as the living for OEM/ODM China Glass1oz Cosmetic Jar - 5g mini plastic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: United States , Albania , Peru , "Good quality, Good service " is always our tenet and credo. We take every effort to control the quality, package, labels etc and our QC will check every detail during producing and before shipment. We have been willing to establish long business relationship with all those who seek the high quality products and good service. We've got set up a wide sales network across European countries, North of America, South of America, Middle East, Africa, East Asia countries.Please contact us now, you will find our expert experience and high quality grades will contribute to your business.
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.
-
Wholesale Price China Empty Ball Cosmetic Jar -...
-
OEM Customized Small Plastic Jar - 4 oz alumin...
-
Special Design for Plastic Airless Bottle - bu...
-
Factory Promotional Aluminium Cosmetic Jars - ...
-
Low price for 50ml Deodorant Glass Perfume Bott...
-
Chinese wholesale Frosted Glass Perfume Bottle ...

