OEM/ODM China Empty Aluminum Perfume Bottle - 620ml gold aluminum body powder bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-620 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 170 mm |
| Mouth | 40 mm |
| Capacity | 620 ml / 22 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmogen Reveals Glass Color Cosmetics Package | Aluminum Perfume Bottle
Global Cosmetic Bottles Packaging 2018 Market Analysis, Segments, Competitors, Competitors, Market Share, Growth Forecast from 2018-2025 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Well-run devices, expert profits group, and better after-sales companies; We have been also a unified huge family, everybody keep on with the organization worth "unification, determination, tolerance" for OEM/ODM China Empty Aluminum Perfume Bottle - 620ml gold aluminum body powder bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jamaica , Thailand , Danish , With the goal of "zero defect". To care for the environment, and social returns, care employee social responsibility as own duty. We welcome friends from all over the world to visit and guide us so that we can achieve the win-win goal together.
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!
-
Factory Outlets 9ml Perfume Spray Bottles - cu...
-
Factory directly supply 100ml Spray Bottle - 6...
-
100% Original Factory Cosmetics Cream Empty Woo...
-
Factory making Best Design Shampoo Bottle - AJ...
-
OEM Manufacturer 300ml Plastic Perfume Bottle 1...
-
One of Hottest for 50g Round Shaped Cream Jar -...









